Aquaduin krijgt groen licht voor waterhergebruik in De Panne

30.09.25
Westhoek infiltratie nieuw

Drinkwaterbedrijf Aquaduin ontving op 22 september de omgevingsvergunning voor de uitbreiding van de openbare waterwinning in het Calmeynbos in De Panne. De huidige grondwaterwinning van 250.000 m³ per jaar wordt uitgebreid met infiltratie en integrale terugwinning van 100.000 m³ gezuiverd afvalwater per jaar.

De bron van het extra water is het gezuiverde afvalwater of ‘effluent’ van de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Aquafin in Adinkerke. Momenteel wordt dit effluent nog geloosd in de nabijgelegen waterloop het Langgeleed. Via een ondergrondse persleiding zal het effluent naar het waterproductiecentrum ‘De Westhoek’ gebracht worden. De verdere behandeling van het water zal plaatsvinden in de bestaande gebouwen op de site. Watertoren ‘Moeder Lambik’ zal daarbij dienen als buffer. Om de hoogste kwaliteit van het geproduceerde water te garanderen wordt gebruik gemaakt van membraantechnieken. Na een eerste mechanische filtering wordt het effluent behandeld met ‘ultrafiltratie’ en vervolgens met ‘omgekeerde osmose’. Het resultaat is uiterst zuiver water dat qua samenstelling te vergelijken is met gedestilleerd water.

Infiltratie van dit water zal plaatsvinden in de voormalige spoelgracht in het Calmeynbos. Door deze bestaande gracht opnieuw te gebruiken dienen er geen nieuwe infiltratiebekkens uitgegraven te worden. Enkel het ijzerslib in de gracht dient geruimd te worden.

Iets verderop worden langs de bestaande asfaltweg doorheen het bos negen nieuwe winputten geïnstalleerd die het water vanop maximaal 12 meter diep terugwinnen. Ondertussen heeft het infiltratiewater zich vermengd met het natuurlijke grondwater en heeft het onderweg terug mineralen opgenomen. Er wordt niet meer water onttrokken dan er eerst in de bodem werd gebracht door middel van infiltratie.

De installatie zal jaarlijks 250.000 m³ zuiver water kunnen produceren. Hiervan wordt 100.000 m³ geïnfiltreerd. De resterende 150.000 m³ wordt na bijkomende behandeling met ‘actieve kool’ en desinfectie met ultraviolet licht in het drinkwaterreservoir aangevuld.
 
Dit circulair watergebruik heeft enkele grote voordelen:

  • Het effluent dat anders via het Langgeleed richting zee stroomt wordt nuttig gebruikt voor de productie van drinkwater.
  • Daarnaast vergroot de realisatie van dit project niet enkel de zoetwaterbeschikbaarheid in tijden van droogte maar leidt het ook tot zachter water voor de inwoners van De Panne met minder kalkaanslag tot gevolg. 

In het najaar van 2025 starten de aanleg van de leidingen, de gunning van de civiele bouwwerken en de bouw van de zuiveringsinstallaties. De totale investeringskost wordt geraamd op 2,1 miljoen euro exclusief btw.
 
Voor de realisatie van dit project kan Aquaduin rekenen op de steun van de Vlaamse regering. In het kader van de Blue Deal en het programma Vlaamse Veerkracht 'Vlaggenschipprojecten natuurgebaseerde oplossingen' werd een subsidie toegekend van 500.000 euro. Met de Blue Deal wil men Vlaanderen wapenen tegen de gevolgen van de klimaatverandering zoals frequentere en intensere periodes van droogte. Dit project draagt bij aan een klimaatbestendige drinkwatervoorziening door niet alleen afvalwater opnieuw te gebruiken, maar tegelijk ook de opslagcapaciteit van zoetwater van de duinen maximaal te benutten.

Burgemeester van De Panne en voorzitter van Aquaduin Wim Janssens: “Ons duinenwater is niet alleen lekker, maar binnenkort zal er in De Panne en Adinkerke ook minder kalk in het drinkwater zitten. Kranen en leidingen zullen minder vlug verstoppen. Slecht nieuws voor de loodgieters, maar heel goed nieuws voor onze inwoners.”

“Met dit project versterken we de waterbevoorrading in de Westhoek en zorgen we ervoor dat gezinnen in De Panne en omgeving kunnen rekenen op kwaliteitsvol drinkwater, ook in periodes van droogte. Dit is precies waar de Blue Deal voor staat: slim investeren in circulaire oplossingen die Vlaanderen beter beschermen tegen de gevolgen van de klimaatverandering.” Aldus Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns.

Infitratie westhoek groepsfoto

Op de foto v.l.n.r. Wouter Vanlouwe (Bestuurder), Wim Janssens (Voorzitter), Johan Verbauwhede (Directeur-generaal), Frederik Van Der Haegen (Projectmanager water en milieu), Thomas Rogier (Deskundige natuur en duin).
Op de achtergrond de watertoren 'Moeder Lambik' die zal dienen als buffer voor het effluent en ervoor waterproductiecentrum 'De Westhoek' dat gedeeltelijk omgevormd zal worden voor het zuiveringsproces.

77fc4ab8 0da9 9241 3d86 3529a4654360